Leczenie retencyjne jest przeprowadzane po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Po zdjęciu aparatu zęby po pewnym czasie mogą ponownie zacząć nieprawidłowo się ustawiać. Dlatego też warto wdrożyć leczenie retencyjne, które pozwoli ustabilizować zęby. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, gdzie wyjaśniamy, jak wygląda leczenie retencyjne u ortodonty i kiedy warto je wykonać. Życzymy udanej lektury!
Jak przebiega leczenie retencyjne u ortodonty?
Leczenie retencyjne polega na dopasowaniu specjalnego aparatu retencyjnego, który ustabilizuje zęby w prawidłowej pozycji. Rozpoczyna się ono od wykonania wycisku szczęki i dobraniu odpowiednich nakładek na zęby, które mogą być wyjmowane lub przymocowane na stałe. Do najpopularniejszych modeli aparatów retencyjnych zalicza się płytki Hawleya, które najczęściej zakłada się na noc oraz druty retencyjne, które mocuje się po wewnętrznej stronie zębów. Niekiedy stosuje się też przezroczyste płytki, które są niemalże niewidoczne i bardzo komfortowe. Długość leczenia retencyjnego jest ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj trwa kilka miesięcy.
Kiedy warto rozpocząć leczenie retencyjne?
Leczenie retencyjne warto rozpocząć po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Dzięki temu można mieć pewność, że ustawienie zębów zostanie utrzymane w prawidłowej pozycji. Co więcej, leczenie retencyjne pozwala też zapobiec powrotowi zębów do ich wcześniejszego i nieprawidłowego ustawienia. Warto pamiętać o tym, że leczenie retencyjne jest zalecane osobom, które miały głębokie wady zgryzu, a ich zęby są podatne na niewłaściwe ustawienie. Ważne jest też, aby podczas leczenia retencyjnego stosować się do zaleceń ortodonty i regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne.